Zotter Schokoladen Drickchoklad Variation Barn Ekologisk, 110 g
Ekologiskt och fair
79 kr
(718 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 5 olika smaker
- För de små gourméerna
- 5 bars à 22 g
Beskrivning
| Artikelnr.: | ZSM-21034 |
|---|---|
| Innehåll: | 110 g |
| EAN: | 9006403031581 |
| Tillverkarnr.: | 21034 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Typ av näring: | Glutenfri |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från alkohol |
Ingredienser
rohrzucker[1], Kakaosmör[1], Kakaomassa[1], 8 % Mandel[2], 5 % Malet kaffe[1], 5 % Hasselnötter[1], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Johannesbrödsbärslimpa[3], Sojalecitin (E322)[4], Bergsalt, 0,1 % Vaniljpulver[1], Kanel[1], Ingwerpulver[2], Pulver av citronfrukt[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Tonkaböna olja[2], Rosblad[2], Chilli från fågelöga[2], 40 % lägsta kakaohalt
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 85% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- Verdickungsmittel / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- Emulgeringsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
Kakao (kakaomassa och kakaosmör): minst 33%.
Helmjölkspulver från de tyrolska ekologiska bergsbönderna Bio vom Berg.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2462 / 588 kj / kcal |
| Fett | 44 g |
| varav mättade fettsyror | 22 g |
| Kolhydrater | 40 g |
| varav socker | 36 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,18 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Drickchoklad Variation Barn Ekologisk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering