Zotter Schokoladen Delikatesser Fruit Crunch, 70 g
Frukt-konfetti: Frisk, färgglad, krispig!
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vit choklad med citronkick
- Tre färgglada krispiga frukter
- Naturliga färger från bär
Beskrivning
En chokladupplevelse som är söt, friskt citronig och full av färgglada överraskningar! Basen är len vit choklad, förhöjd med pigg citronchoklad.
Ovanpå dansar ett konfetti av krispiga chokladfrukter i tre fruktiga varianter: frystorkade jordgubbar i rosaröd jordgubbschoklad, passionsfruktbitar i solgul passionsfruktschoklad och blåbär i djupblå blåbärschoklad. De intensiva färgerna kommer helt naturligt från de riktiga frukterna och bären som används. En färgsprakande smakfest!
| Artikelnr.: | ZSM-125834 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403087069 |
| Tillverkarnr.: | 125834 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Sött vasslepulver[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (1 % Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), 1 % Frystorkade blåbär[2], 1 % frystorkade jordgubbar[2], Zitronenpulver[2] (1 % Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Vollrohrzucker[1], Magermilchjoghurtpulver[2], 0,4 % frystorkade jordgubbar[2], Emulgator (sojalecitin[2]), Överdrag[2] (Glukossirap[2], Stabilisator (Gummi Arabicum[2]), Solrosolja[2]), Vaniljpulver[1], Bergsalt, Kurkuma (Curcuma longa)[2], Kanel[1]
- från rättvis handel, total andel av rättvis handel: 75% / från kontrollerat ekologiskt jordbruk
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2441 / 583 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 23 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 49 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 0,24 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Delikatesser Fruit Crunch
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering