Zotter Schokoladen Delikatesser Caramel Flow, 70 g
Färgade nötter: Karamell, crunch och fruktkick!
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Krispiga macadamia & mandel
- Lila hölje av svarta vinbär
- Karamellchoklad med nougat
Beskrivning
Titta på det här färgspelet – här möts len karamell och färgstarka, knapriga nötter! Denna chokladkaka är ett mästerverk av karamellchoklad, förfinad med krämigt karamell-mandelnougat för en mjuk, rund smak.
Men den verkliga glädjen finns i toppingen: Njut av chokladtäckta vilda bergmandlar – fair trade, varsamt rostade, karamelliserade och doppade i mjölkchoklad. Bredvid dem ligger chokladöverdragna macadamianötter med ett överraskande hölje av svartvinbärschoklad i lila nyans. Denna naturligt lysande färg kommer från äkta svarta vinbär och ger chokladen en fruktig twist.
| Artikelnr.: | ZSM-125832 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403087052 |
| Tillverkarnr.: | 125832 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], 27 % Kakaosmör[1], karamelliserat mjölkpulver[2] (14 % Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), 7 % Mandeln[2], Mjölkpulver[2], 4 % Macadamia-nötter[1], 3 % Mandeln[1], Kakaomassa[1], Frystorkade röda vinbär[2], Skummjölkspulver[2], Vollrohrzucker[1], Emulgator (sojalecitin[2]), Överdrag[2] (Glukossirap[2], Stabilisator (Gummi Arabicum[2]), Solrosolja[2]), Vaniljpulver[1], Bergsalt, Kanel[1], Solrosolja[2], Emulgator (Lecitin från solrosfrön[2]), Rosblad[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2])
- från rättvis handel, andel rättvis handel totalt: 71% / från kontrollerad ekologisk odling
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2395 / 572 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 19 g |
| Kolhydrater | 49 g |
| varav socker | 47 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 0,2 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Delikatesser Caramel Flow
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering