Zotter Schokoladen Choco Nougat Valnöt Ekologisk, 130 g
Nyrostade valnötter i kombination med den fina kryddan stjärnanis
60 kr
(462 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
-
-
Zotter Schokoladen
Choco Nougat Pumpafrön Ekologisk
Ädel kombination av nyrostade pumpafrön och fina kryddor
60 kr(462 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
Choco Nougat Kokosnötsblomma Ekologisk
Med kokosblomsocker och kokosflingor
60 kr(462 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
Choco Nougat Macadamia Ekologisk
Tillverkad av rostade macadamianötter
60 kr(462 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
Choco Nougat Mandel Ekologisk
För bakning och skapande av praliner
60 kr(462 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
Choco Nougat Valnöt Ekologisk
Nyrostade valnötter i kombination med den fina kryddan stjärnanis
60 kr(462 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- För bakning & dekoration
- Fina rostade smaker
- Vegan
Beskrivning
Den finaste nougaten gjord av vegetabilisk choklad baserad på soja. Nyrostade valnötter utvecklar sin fulla arom, som förfinas med noten från stjärnanis. Helt vegansk. Perfekt för bakning, till praliner och för att dekorera desserter.
| Artikelnr.: | ZSM-18043 |
|---|---|
| Innehåll: | 130 g |
| EAN: | 9006403042945 |
| Tillverkarnr.: | 18043 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från alkohol |
Ingredienser
rohrzucker[1], Kakaosmör[1], 18 % Valnötter[2], Sojapulver[2] (soja[2], Maltodextrin[2], Majssirap[2]), Kakaomassa[1], Sojalecitin (E322)[3], Bergsalt, Vaniljpulver[2], Sann stjärna Anis[2], Kanel[1]
- från rättvis handel, andel rättvis handel totalt: 71% / från kontrollerad ekologisk odling
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- Emulgeringsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
Kan innehålla spår av alla typer av nötter, jordnötter, mjölk och sesam.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2604 / 622 kj / kcal |
| Fett | 48 g |
| varav mättade fettsyror | 24 g |
| Kolhydrater | 39 g |
| varav socker | 37 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 0,17 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Choco Nougat Valnöt Ekologisk
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering