Zotter Schokoladen Biofekt POP "För mamma" Ekologisk
Ge bort glädje
96 kr
(inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Trendig chokladask
- Med 8 olika sorter
- Inliner av ekologisk plast
- Ekologisk+Fair
Beskrivning
Trendig designad chokladask, fylld med 8 läckert färska chokladkakor i sorterna:
- Jordgubb Endorfin
- Citronpott
- Karamellgodis
- 40 % mjölk
- Hallon in Love
- Pumpafrön endorfin
- Mandelnougat light
- Cappuccino Endorfin
För inläggen i chokladlådorna använder vi ekologisk plast som inte skadar miljön.
Fyllningen kan eventuellt variera (beroende på tillgänglighet av artiklar).
| Artikelnr.: | ZSM-17819 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 st. |
| EAN: | 9006403082927 |
| Tillverkarnr.: | 17819 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Kakaomassa[1], Marsipan[2] (Mandeln[2], Zucker[2], Invertzuckersirup[2]), Invertzuckersirup[2], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Stärkelse sirap[2], Gin[2], grädde[2], Helmjölk[2], Limoncello[2], Butter[2], Johannisbeersaftkonzentrat[2], Sauerkirschen[2], Mandeln[2], Massa av hallon[2], Koncentrat av passionsfruktjuice[2], karamelliserat mjölkpulver[2] (Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), Vistula koncentrat[2], Frystorkade hallon[2], Sött vasslepulver[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), Rosenwasser[2], Frystorkade röda vinbär[2], Zitronensaftkonzentrat[2], Surkörsbär frystorkade[2], Magermilchjoghurtpulver[2], Vollrohrzucker[1], Honung[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Karamellsocker[2] (Karamellisierter Zucker[2], Maltodextrin[2]), Bergsalt, Vaniljpulver[1], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Frystorkade blåbär[2], Bittermandelolja[2], Kurkuma (Curcuma longa)[2], Kanel[1], Lavendelöl[2], Emulgator (Lecitin från solrosfrön[2]), Zitronenöl[2], Ingwer Pulver[2], Rosblad[2]
- från rättvis handel, total andel av rättvis handel: 57% / från kontrollerat ekologiskt jordbruk
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1997 / 477 kj / kcal |
| Fett | 31 g |
| varav mättade fettsyror | 17 g |
| Kolhydrater | 41 g |
| varav socker | 37 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,15 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Biofekt POP "För mamma" Ekologisk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering