Zotter Schokoladen Ananas med Cashew VEGAN, Eko, 70 g

Handgjord ekologisk choklad med exotisk ananas

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk choklad
  • Fylld med cashewganache & ananas
  • Sötad med lönnsocker & dadlar

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 50% Mjölkchoklad med Dadelsocker Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen Ananas med Cashew VEGAN, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Quadrature of the Circle 50% Mjölkchoklad med Dadelsocker Ekologisk, 70 g 48 kr (686 kr / kg)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

Den veganska, handgjorda chokladen Ananas med Cashew från Zotter bjuder på en härligt fruktig och nötig smakupplevelse. Den här ovanliga ekologiska kreationen förenar exotisk ananas med fina cashewnötter, omslutna av choklad som smälter i munnen. Chokladen är sötad med lönnsocker och dadlar.

Artikelnr.: ZSM-16668
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089926
Tillverkarnr.: 16668
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], 9 % Mandeln[2], grädde[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Kakaomassa[1], Mandelkrokant[2] (Zucker[2], Mandeln[2], Druvsocker[2], Butter[2], Emulgator (Sonnenblumenlecithin)), Sött vasslepulver[2], Helmjölk[2], Vollrohrzucker[1], Butter[2], 0,2 % Vaniljpulver[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Kanel[2], Rosblad[2], 40 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Ananas med Cashew VEGAN, Eko