WIBERG Söt & Syrlig Sås, 800 g
Basen för wok- och såsrätter
66 kr
(83 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vegansk
- Autentiskt asiatisk
- Kan även avnjutas kall
Beskrivning
Oavsett om det är en asiatisk wokrätt, en kinesisk soppa eller en mängd olika såser - Sweet & Sour Sauce från WIBERG är den perfekta basen. En riktig klassiker från Asien som ger autentisk smak till ditt hem.
Passar till:
- Kryddsås och för bindning
- Wok- och såsrätter
- Kall som dippning
- Marinering och efterbehandling
Dosering:
Dosering
Efter smak eller t.ex. 50-70 g sås till 150 g grönsaker.
Ingredienser
Trinkwasser, Zucker, Brandyvinäger, Bordsalt, modifizierte Stärke, Koncentrat av ananasjuice, Rismjöl, Paprika, Aprikos sylt, vitlök, Konserveringsmedel (Kaliumsorbat, Extrakt av kryddor)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 729 / 174 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 42 g |
| varav socker | 37 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FRUTAROM Savory Solutions Austria GmbH, A.-Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Söt & Syrlig Sås
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering