WIBERG Smörjfett, 500 ml
Den praktiska kökshjälpen för att smörja bakformar
101 kr
(202 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Neutral i smaken
- Lätt att smeta
- För både söta & salta rätter
Beskrivning
Fetta in bakformar snabbt och enkelt - med den separerande fettsprayburken från WIBERG på nolltid. Tack vare den smakneutrala rapsoljan kan den användas till både söta och salta bakverk.
Ingredienser
Rapsolja, Drivgas (Butan, Propan, Isobutan), Kokosfett, Emulgeringsmedel (Lecitin), Antioxidant (stark tocopherolhaltige Extrakte)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 3760 / 898 kj / kcal |
| Fett | 100 g |
| varav mättade fettsyror | 16 g |
| Kolhydrater | 0 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Säkerhets- och varningsanvisningar
Signalord: Fara
Säkerhetsanvisningar:
- P210 - Får inte utsättas för värme/gnistor/öppen låga/heta ytor. Rökning förbjuden.
- P251 - Tryckbehållare: Får inte punkteras eller brännas, gäller även tömd behållare.
- P410+P412 - Skyddas från sollljus. Får inte utsättas för temperaturer över 50 °C/122 °F.
Varningsanvisningar:
- H222 - Extremt brandfarlig aerosol.
- H229 - Tryckbehållare: kan explodera vid uppvärmning.
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Smörjfett
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.450 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering