WIBERG Salt för Potatiskryddning, 1.000 g
För en mängd olika rätter
117 kr
(117 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kryddig & elegant
- Lök, peppar & muskotnöt
- Fint stensalt
Beskrivning
Potatisälskare vet exakt hur många olika rätter som kan trollas fram från denna enkla knöl. WIBERG erbjuder ett underbart sätt att krydda och förfina alla potatisspecialiteter med sitt potatiskryddningssalt Ett samspel mellan lök, peppar och utvalda kryddor.
Passar till:
- Klyftpotatis, potatismos, dumplings, kroketter, grytor, fyllningar, gratänger och rostade potatisar
Ingredienser
Bergsalt, Rismjöl, Palsternacka, Zwiebel, Extrakt av kryddor, Mald gurkmeja, Peppar, Kümmel, Bay leafs, Majoran, Muskotblomma
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 716 / 171 kj / kcal |
| Fett | 2,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,5 g |
| Kolhydrater | 29 g |
| varav socker | 10 g |
| Protein | 4,8 g |
| Salt | 49,8 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Salt för Potatiskryddning
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering