WIBERG Pistaschmandlar, Skalade, 800 g
Den läckra stenfrukten för mångsidig matlagning
880 kr
(1 100 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mångsidig i användning
- Populär till desserter
Beskrivning
Pistagen, en stenfrukt från Mellanöstern, är fortfarande en riktig delikatess idag. För närvarande också mycket hypad för bakverk. De små, gröna kärnorna är mångsidiga och alltid en överraskande höjdpunkt.
Passar till:
- Sallader
- Vilt och vilda fåglar
- Ris- och pastarätter
- Olika desserter
| Artikelnr.: | WB-108801 |
|---|---|
| Innehåll: | 800 g |
| EAN: | 9002540815107 |
| Tillverkarnr.: | 108801 |
| Varumärken: | WIBERG |
| Råd om lagring: | Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
Pistasch
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2780 / 664 kj / kcal |
| Fett | 58 g |
| varav mättade fettsyror | 6,3 g |
| Kolhydrater | 8,5 g |
| varav socker | 4,2 g |
| Protein | 23 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Pistaschmandlar, Skalade
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering