WIBERG Hallonvinäger, 500 ml
För en mängd olika kreationer av kockar som älskar att prova nya saker
238 kr
(476 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 5 % syrahalt
- Fri från aromämnen & färgämnen
- Fruktig & frisk smak
Beskrivning
En intensiv smak med en subtil syra kännetecknar denna vinägervariant. Hallonvinägern från WIBERG är tillverkad av saften från färska hallon och utvecklar sin fulla fruktiga och fräscha smak. Kombinera hallonvinägern med t.ex. safflorolja, jordnötsolja eller solrosolja.
Passar till:
- Fina salladskreationer med svamp, baljväxter, ost, grönsaker och frukt
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 96 / 23 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 2 g |
| varav socker | 2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Hallonvinäger
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering