WIBERG Currywurst Curry mild Kryddberedning, 580 g
Den perfekta toppingen till currywurst
87 kr
(150 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Milt kryddig med en fin hint av ingefära
- Vegansk & utan smakförstärkare
- Utvalda kryddor
Beskrivning
Ingen currywurst utan rätt topping. Karaktäristiskt currypulver med milda nyanser avrundar den klassiska korven perfekt. WIBERG kombinerar utvalda kryddor, inklusive ingefära, lök, koriander och kummin, för sin Currywurst curry kryddberedning
Passar till:
- Currywurst
- För att krydda eller förfina subtilt smaksatta curryrätter
Ingredienser
Glukos, Mald gurkmeja, Bordsalt, Koriander, Ingefära, Zwiebel, Peppar, Palsternacka, Kümmel, Muskotnöt, Bockhornsklöver, Paprika, Kryddpeppar, Thymian
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1310 / 313 kj / kcal |
| Fett | 6 g |
| varav mättade fettsyror | 1,6 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 48 g |
| Protein | 7,4 g |
| Salt | 13,6 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Currywurst Curry mild Kryddberedning
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering