WIBERG Curry Delhi Style Kryddblandning, 280 g
Autentiskt indiskt med grova kryddingredienser
110 kr
(393 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med utvalda ingredienser
- För grytor, soppor & dippsåser
- Subtilt fruktig, behagligt kryddig
Beskrivning
För denna traditionella indiska krydda har fin paprika kombinerats med kummin, ingefära, koriander, bockhornsklöver och andra utvalda kryddor. Curry Delhi Style från WIBERG har en subtilt fruktig smak och en behagligt kryddig smak. Med grova kryddingredienser.
Kulinariskt syfte:
- För grytor, soppor och dippsåser
Ingredienser
Paprika, kummin, Ingefära, Koriander, Bockhornsklöver, Hanfsamen, Kardemumma, vitlök, Kanel, Mald gurkmeja, Fänkål, Pepparrot, Spenat, Gewürze
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1583 / 378 kj / kcal |
| Fett | 15 g |
| varav mättade fettsyror | 1,4 g |
| Kolhydrater | 37 g |
| varav socker | 28 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,14 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Curry Delhi Style Kryddblandning
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering