WIBERG Brun Sås Vegansk, 1.600 ml
Blandning av ingredienser för att skapa en fin sås
184 kr
(115 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utan jästextrakt & artificiella smakämnen
- Tomater, lök & morötter
- Kall svällning
Beskrivning
Vegetarisk och vegansk mat kan också vara lite mer smakrik. För läckra vegorätter har WIBERG skapat sin bruna sås, som domineras av lök, tomater och morötter. Stark, fyllig umami och rostade toner skapar en väl avrundad smak i gommen.
Kulinarisk destination:
- För smaksättning och förfining av såser, vegetariska och veganska rätter
Ingredienser
Torkad glukossirap, modifizierte Stärke, naturlig arom, Bordsalt, Karamell (Glucose-Fructose-Sirup, Maltodextrin, Wasser), Zucker, Grained buljong (Würze, Speisesalz, Sonnenblumenöl), Zwiebel, Tomater, Verdickungsmittel (Guarkärnmjöl (E412), Gewürze, Pulver av morotsjuice)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1281 / 306 kj / kcal |
| Fett | 1,4 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 71 g |
| varav socker | 13 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 17,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Österrike, www.wiberg.eu/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för WIBERG Brun Sås Vegansk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering