STAUD‘S Oma Staud Jordgubbar, 225 g
Med fruktiga bitar
37 kr
(164 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Underbart bäriga
- Smakar gott för ung och gammal
- Finaste receptet
Beskrivning
Den här jordgubbsröran från farmor Staud är inte finmald, så fruktiga bitar kan finnas kvar i receptet. Smaken är ändå ovärderligt bärig och förtrollar ung som gammal. Sylten passar utmärkt som ett fruktigt sött pålägg på frukostbröd eller för att förfina dessertkreationer av alla slag.
Ingredienser
Jordgubbar, Zucker, Zitronensaftkonzentrat, Pektin[1]
- Geliermittel
Tillverkad av 50 g frukt per 100 g.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 963 / 230 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 55 g |
| varav socker | 55 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Österrike, www.stauds.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för STAUD‘S Oma Staud Jordgubbar
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering