Sempio Majsilkeste, 20 tepåsar (30 g)
Med rostat ris och kornextrakt
37 kr
(1 233 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Av 100 % ekologisk majs
- Rostad majs & majsfibrer
- Nötigt & sött i smaken
Beskrivning
Majsilkesteet från Sempio tillverkas av 100 % ekologisk majs. Omsorgsfullt rostade majskorn, ren majsfiber och majsblommor ger ett fylligt, nötigt aromspel med fina, söta undertoner. Det kaloriefria teet smakar lika gott varmt som kallt och passar perfekt för din dagliga tepaus!
| Artikelnr.: | KK-10364 |
|---|---|
| Innehåll: | 30 g |
| EAN: | 8801005641319 |
| Tillverkarnr.: | 10364 |
| Varumärken: | Sempio |
| Te: | I tepåsar |
| Bryggtid: | 5 minuter |
| Råd om lagring: | Förvaras i rumstemperatur |
Ingredienser
82 % Mais, 10 % Maishaare, brunt ris, Gerstenextrakt
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 17 / 4 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Tom Kreyenhop, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.kreyenhop-kluge.com/de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sempio Majsilkeste
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering