Seeberger Sötade Tranbär, 125 g
För en extra portion frukt!
26 kr
(208 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Sur-söt arom
- Med C-vitamin
- För mellanmål, matlagning och förädling
Beskrivning
Fyll tallriken med ett riktigt superfood! Chiafrön är rika på fibrer och protein, och dessutom en källa till växtbaserade omega-3-fettsyror. De har en mild, lätt nötig smak som gör dem mångsidiga i användning.
Chiafrön kan absorbera mångdubbelt sin vikt i vätska – upp till 1000 %. Med minimal förberedelse gör du enkelt chiapudding, men de passar också utmärkt i smoothies och yoghurt, som topping eller som ingrediens i bakning av bröd och kakor!
| Artikelnr.: | MM-1857607 |
|---|---|
| Innehåll: | 125 g |
| EAN: | 4008258185001 |
| Tillverkarnr.: | 1857607 |
| Varumärken: | Seeberger |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från tillsatt salt |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1415 / 338 kj / kcal |
| Fett | 1,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 78 g |
| varav socker | 68 g |
| Protein | 0,3 g |
| Salt[1] | 0,03 g |
- Enthält von Natur aus Salz
Ingredienser
60 % Cranberries, Zucker, Solrosolja
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Seeberger GmbH, Hans-Lorenser-Straße 36, 89079, Ulm, Tyskland, shop@seeberger.de, www.seeberger.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Seeberger Sötade Tranbär
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.900 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering