Sapore di Sole Il Sugo Finto Grönsakssås Ekologisk, 190 g
Ett traditionellt toskanskt recept
54 kr
(284 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Sapore di Sole
Aglione-Blomma Grönsakssås Ekologisk
Baserat på ett originalrecept från det toskanska köket
75 kr(395 kr / kg) -
Sapore di Sole
Aglione Grönsakssås Ekologisk
Typiskt recept för det toskanska köket
85 kr(447 kr / kg) -
Sapore di Sole
La Carrettiera Sauce Ekologisk
En klassisk siciliansk sås
54 kr(284 kr / kg) -
Sapore di Sole
La Mediterranea Grönsakssås Ekologisk
Enligt ett syditalienskt recept
54 kr(284 kr / kg) -
-
Sapore di Sole
Il Sugo Finto Grönsakssås Ekologisk
Ett traditionellt toskanskt recept
54 kr(284 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Intensiv arom
- Typiska grönsaker, stekt kryddig
- Ett nöje med alla pastaformer
Beskrivning
Il Sugo Finto är en grönsaksbaserad sugo. Enligt ett toskanskt recept steks grönsakerna så att smakerna kan utvecklas optimalt. Traditionellt mosas fruktiga tomater, lök, selleri, morötter och basilika till en fin sås och kryddas med salt och peppar.
| Artikelnr.: | EF-252121 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 8052286875003 |
| Tillverkarnr.: | 252121 |
| Varumärken: | Sapore di Sole |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 327 / 78 kj / kcal |
| Fett | 5,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,8 g |
| Kolhydrater | 5 g |
| varav socker | 4,8 g |
| Kostfiber | 1,7 g |
| Protein | 2,5 g |
| Salt | 1,5 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Effegi Srl, Via leopoldo di toscana 1/A, 1/B, 52048 , Alberoro, Italien, www.effegifood.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sapore di Sole Il Sugo Finto Grönsakssås Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering