Sapore di Sole Aglione-Blomma Grönsakssås Ekologisk, 190 g
Baserat på ett originalrecept från det toskanska köket
75 kr
(395 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Sapore di Sole
Aglione-Blomma Grönsakssås Ekologisk
Baserat på ett originalrecept från det toskanska köket
75 kr(395 kr / kg) -
Sapore di Sole
Aglione Grönsakssås Ekologisk
Typiskt recept för det toskanska köket
85 kr(447 kr / kg) -
Sapore di Sole
La Carrettiera Sauce Ekologisk
En klassisk siciliansk sås
54 kr(284 kr / kg) -
Sapore di Sole
La Mediterranea Grönsakssås Ekologisk
Enligt ett syditalienskt recept
54 kr(284 kr / kg) -
-
Sapore di Sole
Il Sugo Finto Grönsakssås Ekologisk
Ett traditionellt toskanskt recept
54 kr(284 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- Mildare, söt vitlöksvariant
- Kombinera med mogna tomater
- Från Toscana
Beskrivning
Njut av de typiska smakerna från Toscana i en fin grönsakssås. Såsen med aglionevitlöksblommor är ett typiskt recept för det toskanska köket och är perfekt för att smaksätta antipasti.
Aglione-vitlöken har en något större lök och en mindre intensiv smak. I den ekologiska blomgrönsaksåsen Aglione (Fiori di Aglione sugo vegetale) från Sapore di Sole kombineras blommorna med tomatpuré och jungfruolja. Med råvaror från kommunen Loro Ciuffenna som ligger direkt på sluttningarna av Pratomagno i Toscana.
| Artikelnr.: | EF-252126 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 8052286875058 |
| Tillverkarnr.: | 252126 |
| Varumärken: | Sapore di Sole |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 360 / 86 kj / kcal |
| Fett | 3,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 11 g |
| varav socker | 6,7 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0,9 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Effegi Srl, Via leopoldo di toscana 1/A, 1/B, 52048 , Alberoro, Italien, www.effegifood.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Sapore di Sole Aglione-Blomma Grönsakssås Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering