Rustichella d'Abruzzo Spaghetti, 500 g

Den mest välkända italienska pastan

64 kr

(128 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast onsdag, 07. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Särskilt populär pasta
  • Till lätta, tunna såser
  • Av durumvetesemolina utan ägg

Ofta köpt tillsammans med Rustichella d'Abruzzo Penne Rigate - Fjäderpenna, 500 g

Rustichella d'Abruzzo Spaghetti, 500 g 64 kr (128 kr / kg)
Rustichella d'Abruzzo Penne Rigate - Fjäderpenna, 500 g 64 kr (128 kr / kg)
Totalpris: 128 kr
Beskrivning

Översatt betyder namnet på Italiens mest kända pasta "små snören". Spaghetti är utan tvekan en av de mest omtyckta pastasorterna, inte minst bland barn. Den tillverkas av fint durumvetegryn och utan ägg.

Tack vare den grova ytan passar spaghettin särskilt bra till tunnare såser baserade på olja eller smör. I Italien serveras den till lätta tomatsåser och aglio, olio e peperoncino, alltså vitlök, olja och chili.

Rekommenderad koktid: 9-11 min

Artikelnr.: AV-4312
Innehåll: 500 g
EAN: 8009452227012
Tillverkarnr.: 4312
Varumärken: Rustichella d'Abruzzo
Ursprung: Italien
Ingredienser

Gryn av durumvete, Trinkwasser

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1474 / 352 kj / kcal
Fett 1,5 g
  varav mättade fettsyror 0,3 g
Kolhydrater 71 g
  varav socker 4 g
Kostfiber 3 g
Protein 13,5 g
Salt 0,01 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Rustichella d'Abruzzo S.P.A, Contrada Casale 4, 65010 , Moscufo PE, Italien, www.rustichella.it

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rustichella d'Abruzzo Spaghetti

3 kundrecensioner i alla språk

4,7 av 5 stjärnor
5 stjärnor
2 (66%)
4 stjärnor
1 (33%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

3 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.