Rummo Penne Rigate N°66, Glutenfri, 400 g
Glutenfri standard för dina såser
46 kr
(115 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Glutenfri av ris & majs
- Grov struktur för god såsvidhäftning
- Autentisk & kraftig smak
Beskrivning
Med de glutenfria penne rigate från Rummo får du den fulla karaktären av italiensk pasta utan kompromisser. Pastan tillverkas av en högkvalitativ blandning av fullkornsris och majs, vilket ger en autentisk spannmålsarom.
Tack vare traditionell tillverkning har den en särskilt grov yta där dina favoritsåser, oavsett om de är krämiga eller bitiga, fäster bra. Även i denna vetefria variant får du den formstabilitet som Rummo är känt för.
| Artikelnr.: | AV-412622 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 8008343880664 |
| Tillverkarnr.: | 412622 |
| Varumärken: | Rummo |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från genteknik |
Ingredienser
36 % Fullkornsris, 32,5 % Gelber Mais, 20 % Weißer Mais, 8 % Ris, 3 % Potatisstärkelse, Emulgator, Mono- und Diglyceride von Speisefettsäuren
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1428 / 341 kj / kcal |
| Fett | 2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,7 g |
| Kolhydrater | 73,2 g |
| varav socker | 0,3 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0 g |
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rummo Penne Rigate N°66, Glutenfri
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering