Rummo Mezzi Rigatoni No. 51, Glutenfri, 400 g
Full smak utan kompromisser
46 kr
(115 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Glutenfri av ris & majs
- Passar bra till bitiga grönsakssåser
- Bra tuggmotstånd & grov yta
Beskrivning
Med de glutenfria mezzi rigatoni från Rummo får du en pasta med både god smak och bra konsistens. Tillverkade av en noggrant sammansatt blandning av fullkornsris och majs erbjuder dessa korta rör en stabil form och ett fint resultat vid tillagning.
De tydliga räfflorna gör att pastan fångar upp bitiga såser med grönsaker, kött eller fisk på ett effektivt sätt. Passar lika bra till klassiska pastarätter som till ugnsrätter. Ett glutenfritt alternativ som ger en italiensk känsla utan att kompromissa med al dente-texturen.
| Artikelnr.: | AV-412743 |
|---|---|
| Innehåll: | 400 g |
| EAN: | 8008343880510 |
| Tillverkarnr.: | 412743 |
| Varumärken: | Rummo |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri |
| Ursprung: | Italien |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från genteknik |
Ingredienser
36 % Fullkornsris, 32,5 % Gelber Mais, 20 % Weißer Mais, 8 % Ris, 3 % Potatisstärkelse, Emulgator, Mono- und Diglyceride von Speisefettsäuren
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1428 / 341 kj / kcal |
| Fett | 2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,7 g |
| Kolhydrater | 73,2 g |
| varav socker | 0,3 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0 g |
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rummo Mezzi Rigatoni No. 51, Glutenfri
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering