Rummo Fettuccine All'uovo N°94, 250 g
Elegant och fin för dina såser
46 kr
(184 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Finare än klassisk tagliatelle
- Förädlad med färska ägg
- Passar bra till grädd- & grönsakssåser
Passar med
Beskrivning
Med Fettuccine N° 94 från Rummo serverar du en elegant pastarätt. Dessa bandnudlar är något smalare än klassisk tagliatelle och passar bra som bas till krämiga såser eller rätter med grönsaker.
Tillsatsen av färska ägg ger en fin struktur, och Rummos tillverkningsmetod gör att pastan behåller sin goda konsistens. Den lätt grova ytan lyfter fram smakerna i dina ingredienser och gör varje måltid till en genomtänkt pastaupplevelse.
Ingredienser
Gryn av durumvete, 23,9 % Ägg
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1545 / 369 kj / kcal |
| Fett | 3,5 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 66,5 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Protein | 16,5 g |
| Salt | 0,15 g |
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rummo Fettuccine All'uovo N°94
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering