Rapunzel Samba Hasselnöt Eko, 500 g

För alla som älskar söta nötpålägg

112 kr

(224 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 g

Bara 8 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • 45 % hasselnötter
  • Fint bearbetad
  • Rundad med bourbonvanilj

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologisk Choklad-Nötkräm, 250 g

Rapunzel Samba Hasselnöt Eko, 500 g 112 kr (224 kr / kg)
Alnatura Ekologisk Choklad-Nötkräm, 250 g 76 kr (304 kr / kg)
Totalpris: 188 kr
Beskrivning

Detta gillar både stora och små som älskar söta nötpålägg. Samba Hasselnöt från Rapunzel är en len, smältande kräm som innehåller 45 procent nyrostade hasselnötter. De blandas varsamt med övriga ingredienser och förädlas till en krämig konsistens. En nypa äkta bourbonvanilj rundar av smaken och gör denna påläggskräm till en riktig njutning på bröd, i bakverk eller desserter.

Artikelnr.: BIOG-209208
Innehåll: 500 g
EAN: 4006040003113
Tillverkarnr.: 209208
Varumärken: Rapunzel
Kvalitetsstämpel: Bio Siegel, Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Ursprung: Tyskland
Spår av: E - Jordnötter, N - Sesamfrön, P - Lupiner
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt
Egenskaper: fri från genteknik
Ingredienser

45 % Hasselnötter[1], Zucker[1] (15 % Vollrohrzucker[1], rohrzucker[1]), Palmolja[1], Mjölkpulver[1], 4 % Kakaopulver, kraftigt avoljat[1], Bourbon vanilj[1]

  1. från kontrollerad ekologisk produktion

Innehåller mjölk och nötter

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2558 / 611 kj / kcal
Fett 46,5 g
  varav mättade fettsyror 10,8 g
Kolhydrater 34,7 g
  varav socker 34,1 g
Kostfiber 5,9 g
Protein 10,4 g
Salt 0,1 g
Ingredienser
Ingredienser per 100 g
Vitamin E (Tocopherol) 11 mg
Calcium 191 mg
Magnesium 106 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Rapunzel Samba Hasselnöt Eko

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
2 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

2 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder