Rapunzel Röda Linsspiralpasta Eko, 300 g
Glutenfri
43 kr
(143 kr / kg, inkl. 6% moms.
Sorter:
Egenskaper och fördelar
- Alternativ till spannmålspasta
- Milt nötig smak
- Snabb tillagning
Beskrivning
Dessa spirelli gjorda på röda linser är naturligt glutenfria och ett utmärkt alternativ till vanlig spannmålspasta. De har en mild och nötig smak som gör dem riktigt goda. Samtidigt är de rika på protein och passar perfekt för dig som vill äta lite kolhydrater.
Koktid: 8 minuter
| Artikelnr.: | BIOG-287282 |
|---|---|
| Innehåll: | 300 g |
| EAN: | 4006040510079 |
| Tillverkarnr.: | 287282 |
| Varumärken: | Rapunzel |
| Kvalitetsstämpel: | Bio Siegel, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri |
| Ursprung: | Tyskland |
| Spår av: | F - Sojabönor |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från genteknik |
Ingredienser
Röda linser (mald)[1]
- från kontrollerad ekologisk produktion
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1486 / 355 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 5,9 g |
| Protein | 26 g |
| Salt | <0,01 g |
Ingredienser
Vitaminer och mineraler
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Eisen | 5,9 mg |
| Vitamin B9 (Folsäure) | 110 µg |
| Zink | 3,5 mg |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rapunzel Röda Linsspiralpasta Eko
3,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 1 | (100%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering