Rapunzel Mörk-Kokos-Crème Eko, 250 g
Smälter mjukt och jämnt
48 kr
(192 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100 % vegansk
- Med finaste kakao
- Intensiv chokladsmak
Beskrivning
Rapunzels mörka kokoskräm är gjord helt på veganska ingredienser. Fin kakao ger ett intensivt chokladigt smakdjup, och en lätt ton av Bourbonvanilj rundar av receptet. Njut av den på bröd, i crêpes eller pannkakor. Den lena texturen smälter fint i munnen.
| Artikelnr.: | BIOG-310827 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4006040013266 |
| Tillverkarnr.: | 310827 |
| Varumärken: | Rapunzel |
| Kvalitetsstämpel: | Bio Siegel, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Ursprung: | Tyskland |
| Spår av: | E - Jordnötter, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön, P - Lupiner |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från genteknik |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2491 / 595 kj / kcal |
| Fett | 45,9 g |
| varav mättade fettsyror | 34,3 g |
| Kolhydrater | 32,4 g |
| varav socker | 28,5 g |
| Kostfiber | 10,8 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 0,11 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | RAPUNZEL NATURKOST GmbH, Rapunzelstraße 1, 87764, Legau, Tyskland, www.rapunzel.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rapunzel Mörk-Kokos-Crème Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering