Hofbauer Mozartkugel Mörk Choklad, 160 g

Wienklassikern i ädel, torr perfektion

122 kr

(763 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 160 g

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Innehåller 8 skopor
  • Med högkvalitativa ingredienser
  • En blandning av fina komponenter

Ofta köpt tillsammans med Hofbauer Mozartkugel Helmjölk, 160 g

Hofbauer Mozartkugel Mörk Choklad, 160 g 122 kr (763 kr / kg)
Hofbauer Mozartkugel Helmjölk, 160 g 122 kr (763 kr / kg)
Totalpris: 244 kr
Beskrivning

Upplev den perfekta symfonin av traditionell wiensk konfektyr och fin mörk choklad. Hofbauer Mozartkugeln kombinerar den finaste marsipanen, aromatisk pistagemarsipan och krämig hasselnötsnougatkräm för att skapa en harmonisk smakkomposition. Inbäddade i högkvalitativ mörk choklad erbjuder dessa praliner en unik njutning för älskare av fina konfektyrer.

Artikelnr.: LS-53258
Innehåll: 160 g
EAN: 9003600532583
Tillverkarnr.: 53258
Varumärken: Hofbauer
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt
Ingredienser

Zucker, 25 % Mandeln, Kakaomassa, Kakaosmör, 4 % Haselnüsse, Invertzuckersirup, Fuktgivande medel (Sorbit, Invertase), 2 % Pistazien, Mjölkpulver, Glukossirap, Skummjölkspulver, Klarat smör, Laktose, Emulgator (Sojalecithin), Gerstenmalzextrakt, Aromen, 52 % lägsta kakaohalt

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2085 / 498 kj / kcal
Fett 28 g
  varav mättade fettsyror 8,4 g
Kolhydrater 51 g
  varav socker 48 g
Protein 7,3 g
Salt 0,04 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Lindt & Sprüngli (Austria) GmbH, Hietzinger Hauptstraße 1A, 1130 , Wien, Österrike, www.lindt.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Hofbauer Mozartkugel Mörk Choklad