Haas Citronglasyr, 250 g

Frisk citronglasyr för muffins och kakor

33 kr

(132 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 250 g

Bara 8 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Snabb att blanda utan kokning
  • Frisk citronsmak med fin glans
  • Perfekt för dekorering & glasering

Ofta köpt tillsammans med Dr. Oetker Färgglatt Strössel, 100 g

Haas Citronglasyr, 250 g 33 kr (132 kr / kg)
Dr. Oetker Färgglatt Strössel, 100 g 29 kr (290 kr / kg)
Totalpris: 62 kr
Beskrivning

Detta praktiska glasyrpulver ger bakverk en frisk citronsmak och ett professionellt utseende. Glasyren tillagas snabbt och enkelt utan uppvärmning. Några droppar vatten räcker för att förvandla pulvret till en slät glasyr. Den färdiga glasyren flyter lätt över kakor, tårtor och muffins, torkar snabbt och täcker små ojämnheter på ytan.

Artikelnr.: EDH-10017245
Innehåll: 250 g
EAN: 9055500172468
Tillverkarnr.: 10017245
Varumärken: Haas
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Ingredienser

Zucker, modifizierte Stärke, Syrabildare (Citronensäure), Aroma

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1666 / 398 kj / kcal
Fett <0,5 g
  varav mättade fettsyror <0,1 g
Kolhydrater 99 g
  varav socker 93 g
Protein <0,5 g
Salt 0,03 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Österrike, www.weltvonhaas.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Haas Citronglasyr

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder