Cosmoveda Svarta Senapsfrön Hela, Eko, 45 g

Uppskattad sedan antiken!

42 kr

(933 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 45 g

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Populär inläggningskrydda
  • Har en behaglig hetta

Ofta köpt tillsammans med LaSelva Ljus Condimento Ekologisk, 500 ml

Cosmoveda Svarta Senapsfrön Hela, Eko, 45 g 42 kr (933 kr / kg)
LaSelva Ljus Condimento Ekologisk, 500 ml 70 kr (140 kr / l)
Totalpris: 112 kr
Beskrivning

Svart senap har sannolikt använts i matlagning sedan antiken. Både bladen och blommorna används för att ge sallader en kryddig smak och en behaglig hetta. Enligt ayurveda främjar svart senap ett välfungerande Agni, matsmältningens eld, som anses viktig för en effektiv matsmältning.

  • Svarta senapsfrön rostas i ghee i början av matlagningen och används i många olika rätter.
  • Svarta senapsfrön är även en uppskattad krydda vid inläggning.
Artikelnr.: XAY-COS-127767-DE
Innehåll: 45 g
EAN: 4032108127767
Tillverkarnr.: 127767-DE
Varumärken: Cosmoveda
Kvalitetsstämpel: Bio zertifiziert, Fairtrade
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri
Ursprung: Europa Frankrike
Relansering av produkt: På grund av en produktlansering kan förpackningen eller etiketten på den levererade produkten skilja sig visuellt från den produktbild som visas.
Egenskaper: rå mat, fri från gluten, fri från laktos
Ingredienser

Senfsamen schwarz[1]

  1. aus kontrolliert biologischem Anbau
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Tyskland, www.cosmoveda.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Cosmoveda Svarta Senapsfrön Hela, Eko

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder