Capri Sun Orange, 200 ml
Fruktjuice med naturlig apelsinsmak
7 kr
(35 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Särskilt fruktig
- Utan konstgjorda färger
- Utan konserveringsmedel
Beskrivning
Capri Sun Orange är originalet i Capri Sun-sortimentet. Den läckra uppfriskande drycken med naturlig apelsinsmak smakar särskilt fruktigt och är en trogen följeslagare på alla äventyr. Receptet innehåller inga konstgjorda färgämnen eller konserveringsmedel.
| Artikelnr.: | MM-66000000008124 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 ml |
| EAN: | 4000177032732 |
| Tillverkarnr.: | 66000000008124 |
| Varumärken: | Capri Sun |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri, Laktosfri |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos, fri från artificiella smakämnen, fri från artificiella färgämnen, fri från konserveringsmedel, fri från genteknik |
Ingredienser
Orange
Trinkwasser, Zucker, 5 % apelsinjuicekoncentrat, 4,9 % Zitronensaftkonzentrat, 0,1 % Limettensaftkonzentrat, Orange, Antioxidationsmittel (Ascorbinsäure)
Näringsvärde
Orange
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 138 / 33 kj / kcal |
| Fett | <0,5 g |
| varav mättade fettsyror | <0,1 g |
| Kolhydrater | 8 g |
| varav socker | 8 g |
| Protein | <0,5 g |
| Salt | <0,01 g |
Tillbehör
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Capri Sun Vertriebs GmbH, Rudolf-Wild-Straße 86–98, 69214, Eppelheim/Heidelberg, Tyskland, www.capri-sun.com/de-de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Capri Sun Orange
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering