BioKing Dinkelflakes Eko, 300 g

Frukostflingor som passar perfekt i müsli

41 kr 44 kr -7%

(137 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 300 g

I lager

Leverans senast tisdag, 06. oktober om du beställer senast tisdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Knapriga & krispiga
  • Skonsam bearbetning
  • Osötad

Ofta köpt tillsammans med Alnatura Ekologisk Havre Crunchy, 750 g

BioKing Dinkelflakes Eko, 300 g 41 kr (137 kr / kg)
Alnatura Ekologisk Havre Crunchy, 750 g 56 kr (75 kr / kg)
Totalpris: 97 kr
Beskrivning

Dinkel, en av de mest populära sädesslagen, används ofta som ett tillskott i müsli. Med dinkelflakes lyckas du få en krispig variation i din müsliblandning.

Den krispiga konsistensen av flingorna uppnås genom en skonsam kokningsprocess med tillsats av salt. Därefter valsas och rostas flingorna.

Observera för allergiker:
Innehåller gluten. Kan i produktionen innehålla spår av nötter, soja och sesam.

Artikelnr.: XAY-PL-100609
Innehåll: 300 g
EAN: 9120043211209
Tillverkarnr.: 100609
Varumärken: BioKing
Kvalitetsstämpel: Bio zertifiziert
Typ av näring: Vegan, Vegetarisk
Spår av: F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1566 / 374 kj / kcal
Fett 2,5 g
  varav mättade fettsyror 0,2 g
Kolhydrater 68,5 g
  varav socker 1 g
Kostfiber 8 g
Protein 15,5 g
Salt 0,6 g
Ingredienser

Dinkel[1], Speisesalz

  1. aus k.b.L.
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Philipp Loicht Organic Food GmbH, Achenfeldweg 8, 6250, Kundl, Österrike, office@bioking.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för BioKing Dinkelflakes Eko

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
2 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

2 recensioner