BioKing Havregryn Eko, 500 g
Högkvalitativ fullkornsprodukt
22 kr
(44 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stora bladflingor
- Rengjorda & skalade
- Skonsam produktionsprocess
Liknande produkter
Beskrivning
Havre är ett välbekant spannmål och uppskattades redan av de gamla germanerna. Detta fullkornsprodukt anses vara skonsam kost och bearbetas varsamt genom torkning, ångning och sedan valsning.
Idealiskt för müsli, tillverkning av barnmat, samt för matlagning och bakning.
Information för allergiker:
Innehåller gluten. Kan innehålla spår av nötter, soja och sesam på grund av produktionsprocessen.
| Artikelnr.: | XAY-PL-100606 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 9120013232050 |
| Tillverkarnr.: | 100606 |
| Varumärken: | BioKing |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1390 / 332 kj / kcal |
| Fett | 7,1 g |
| varav mättade fettsyror | 1,5 g |
| Kolhydrater | 55,7 g |
| varav socker | 1,1 g |
| Kostfiber | 9,7 g |
| Protein | 10,7 g |
| Salt | 0,02 g |
Ingredienser
havregryn[1]
- Aus kontrolliert ökologischem Anbau.
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Philipp Loicht Organic Food GmbH, Achenfeldweg 8, 6250, Kundl, Österrike, office@bioking.at |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för BioKing Havregryn Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering