Bake Affair Pizza med Italienska Kryddor, 715 g
Ta med dig Italien in i ditt hem!
79 kr
(110 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- För ca 3 pizzor
- Med ekologiska kryddor
- Tillverkad av det bästa österrikiska vetemjölet
Liknande produkter
Beskrivning
Med denna bakmix av hög kvalitet lyckas alla göra en helt fräsch och krispig pizza.
Du behöver också följande ingredienser till din pizza:
- 2 msk olivolja
- 400 ml kallt vatten
- 250 g silade tomater
- Riven mozzarella eller vegansk ost
Tillagning av deg:
- Häll i 400 ml kallt vatten (se vattenlinjen) & 2 msk olivolja och knåda i ca 4 minuter
- Lämna sedan degen vila på en varm plats (ca 24 °C) i 1 timme - 3 timmar
- Förvärm ugnen, om den finns med pizzasten, till 250 °C vid över- och undervärme eller pizzanivå eller förvärm grillen med pizzasten till 350 °C
- Placera mjölet på en ren arbetsyta. Dela pizzadegen i tre lika stora bitar, forma varje boll till en boll. Vänd degbollarna i mjöl och forma dem till pizzor på en mjölad yta
- Ugn: Grädda pizzan vid 250 °C i ca 12 minuter tills den är gyllenbrun
- Grill: Pudra den förvärmda pizzastenen med mjöl, placera pizzan i mitten med hjälp av ett pizzapel (eller bakplåtspapper), stäng grilllocket och grädda i ca 4-5 minuter vid 350 °C tills den är gyllenbrun
Pizzasås::
Bland pizzakryddan med de silade tomaterna. Strö över pizzan med ost eller andra önskade ingredienser enligt önskemål.
| Artikelnr.: | BAF-9 |
|---|---|
| Innehåll: | 715 g |
| EAN: | 9120101510336 |
| Tillverkarnr.: | 9 |
| Varumärken: | Bake Affair |
| Spår av: | A - gluten, M - Senap |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1503 / 359 kj / kcal |
| Fett | 5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,7 g |
| Kolhydrater | 68 g |
| varav socker | 2,7 g |
| Kostfiber | 2,8 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 1,7 g |
Produktvideo
Pizzadeg gjord snabbt och enkelt
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Bake Affair GmbH, Hauptstraße 5, 3373 , Kemmelbach, Österrike, www.bakeaffair.at |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Bake Affair Pizza med Italienska Kryddor
3 kundrecensioner i alla språk
| 5 stjärnor | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 3 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering