Alnatura Veggie Salami Hållbar, Eko, 50 g
För resan och mellanmål
13 kr
(260 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Baserad på tofu & seitan
- Mustig smak
- Hållbar utan kylning
Liknande produkter
Beskrivning
Detta veganska snack i salamistil från Alnatura är ett smakrikt alternativ när hungern slår till. Produkten är baserad på proteinrikt tofu och seitan. Den är hållbar utan kylning och därför perfekt på språng.
Ingredienser
46 % Seitan[1] (Wasser, Protein från vete[1]), 24 % Rökt tofu[1] (Sojabönor[1], Wasser, Sojasås[1] (Wasser, Sojabönor[1], Meersalz, vete[1])), Rök från bokträ, Solrosolja[1], 6 % Paprika, Meersalz, tomatpuré[1], Mandelmjöl[1], 2 % Paprikaflingor[1], Gewürze[1], Rohrohrzucker[1], vitlök[1], Verdickungsmittel (Johannesbrödsbärslimpa[1]), Paprika söt[1], Koriander[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1114 / 266 kj / kcal |
| Fett | 13 g |
| varav mättade fettsyror | 2,6 g |
| Kolhydrater | 5,1 g |
| varav socker | 4,2 g |
| Kostfiber | 2,1 g |
| Protein | 31 g |
| Salt | 2,4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Veggie Salami Hållbar, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering