Alnatura Vegetarisk Soja Bolognese, Eko, 350 ml
Snabb och enkel tillagning
26 kr
(74 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fruktig & aromatisk
- Ekologisk kvalitet
- För snabb matlagning
Beskrivning
Den vegetariska sojabolognesen från Alnatura i ekologisk kvalitet passar perfekt när det ska gå snabbt. Den kryddiga tomatsåsen med grönsaker och sojafärs smakar utmärkt till pasta eller gnocchi och kan även användas till lasagne.
| Artikelnr.: | MM-127355 |
|---|---|
| Innehåll: | 350 ml |
| EAN: | 4104420249189 |
| Tillverkarnr.: | 127355 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
46 % Tomatpuré enkel koncentrerad[1], 13 % Pressade tomater[1], 6,8 % Zwiebel[1], 6,7 % Morot[1], 5,7 % Paprika[1], 5,7 % Zucchini[1], 4 % Sojamehl teilentfettet und texturiert[1], 4 % Purjolök[1], Solrosolja[1], Sojasås[1] (Wasser, Sojabönor[1], Salt), Zitronensaftkonzentrat[1], Majsstärkelse[1], Meersalz, Basilika[1], vitlök[1], Thymian[1], Paprika[1], Oregano[1], Peppar[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 339 / 81 kj / kcal |
| Fett | 2,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 9,1 g |
| varav socker | 6,1 g |
| Kostfiber | 1,9 g |
| Protein | 3,9 g |
| Salt | 0,85 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Vegetarisk Soja Bolognese, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering