Alnatura Valnötter, Eko, 150 g
Populär hos både stora och små
37 kr
(247 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Söt & lätt besk smak
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologiska valnötskärnor från Alnatura har en söt och lätt besk smak. De är perfekta som mellanmål men kan också användas på många sätt. Passar lika bra i bakning som i müsli eller som tillbehör till ost och vin.
| Artikelnr.: | MM-125159 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4104420025066 |
| Tillverkarnr.: | 125159 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Valnötter[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2893 / 691 kj / kcal |
| Fett | 63 g |
| varav mättade fettsyror | 6,8 g |
| Kolhydrater | 11 g |
| varav socker | 7 g |
| Kostfiber | 6,1 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Valnötter, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering