Alnatura Trädgårdsgrönsaker Spenat Valnöt, Eko, 135 g
Mer än bara ett pålägg
22 kr
(163 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mustig ton
- Ekologisk kvalitet
- Som pålägg eller dip
Beskrivning
Ekologiskt pålägg med trädgårdsgrönsaker från Alnatura bjuder på en fyllig smak. Mild spenat utgör basen och aromatiska valnötter ger extra karaktär. Produkten passar inte bara som pålägg utan även till fyllningar eller som dip.
| Artikelnr.: | MM-203267 |
|---|---|
| Innehåll: | 135 g |
| EAN: | 4104420143944 |
| Tillverkarnr.: | 203267 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
44 % Spenat[1], 18 % Zwiebel[1], Solroskärnor[1], Solrosolja[1], 3 % Walnüsse[1], Agave sirap[1], Zitronensaftkonzentrat[1], Potatisstärkelse[1], Meersalz, vitlök[1], Senap[1] (Wasser, Senapsfrö[1], Brandyvinäger[1], Meersalz, Gewürze[1]), Verdickungsmittel (Johannesbrödsbärslimpa[1]), Schwarzer Pfeffer (Piper nigrum)[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 946 / 226 kj / kcal |
| Fett | 19 g |
| varav mättade fettsyror | 2,1 g |
| Kolhydrater | 7,7 g |
| varav socker | 2,9 g |
| Kostfiber | 2,5 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 1,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Trädgårdsgrönsaker Spenat Valnöt, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering