Alnatura Tortellini Ost Halvfärsk, Eko, 250 g
Praktisk för snabb matlagning
26 kr
(104 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ostfyllning
- Ekologisk kvalitet
- Vegetarisk
Beskrivning
Alnatura tortellini med ost semi färsk smakar inte bara gott utan passar även perfekt för snabb matlagning. Pastan är gjord av durumvetemjöl och fylld med en krämig ostblandning.
Tillagning:
Låt tortellinin sjuda i lätt kokande saltat vatten i cirka 12-15 minuter.
| Artikelnr.: | MM-110030 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420250239 |
| Tillverkarnr.: | 110030 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Spår av: | L - Selleri |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1264 / 302 kj / kcal |
| Fett | 5,1 g |
| varav mättade fettsyror | 2,8 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 3,8 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 1,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Tortellini Ost Halvfärsk, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering