Alnatura Tortellini Grönsaker, Eko, 250 g
För snabb matlagning
26 kr
(104 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fylld med grönsaker
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
Beskrivning
Alnatura tortellini med grönsaker smakar inte bara gott utan passar även perfekt för snabb matlagning. Degen består av endast två ingredienser: durumvetemjöl och vatten. Fyllningen innehåller en blandning av olika grönsaker.
Tillagning:
Låt tortellinin sjuda i lätt kokande saltat vatten i cirka 12-15 minuter.
| Artikelnr.: | MM-110026 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420250192 |
| Tillverkarnr.: | 110026 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert, Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
74 % Teig (Gryn av durumvete[1], Wasser), 26 % Fyllning (Wasser, Paneringsmjöl[1] (Vetemjöl[1], Hefe[1])), Potatisflingor[1], Solrosolja[1], 6,5 % Gemüse getrocknet[1] (Lök torkad, torkade morot[1], Lauch getrocknet[1], Sellerie getrocknet[1], Spenat, torkad[1]), Meersalz, Emulgator (Sojalecithin[1]), vitlök[1], Bönor[1], Peppar[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1260 / 301 kj / kcal |
| Fett | 4,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,5 g |
| Kolhydrater | 55 g |
| varav socker | 2,3 g |
| Kostfiber | 2,7 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,99 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Tortellini Grönsaker, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering