Alnatura Taboulé, Eko, 200 g
Torrmix för couscoussallad
22 kr
(110 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Orientalisk ton
- Ekologisk kvalitet
- Snabb & enkel tillagning
Beskrivning
Alnatura ekologisk taboulé innehåller förutom couscous även grönsaker och örter. Med denna torrmix kan du snabbt och enkelt tillaga en god couscoussallad. Tillsätt bara kokande vatten och njut inom några minuter som förrätt, huvudrätt eller tillbehör.
| Artikelnr.: | MM-145783 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420241671 |
| Tillverkarnr.: | 145783 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, M - Senap, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g[1] |
|---|---|
| Energi | 481 / 115 kj / kcal |
| Fett | 0,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 21 g |
| varav socker | 1,4 g |
| Kostfiber | 3,5 g |
| Protein | 4,3 g |
| Salt | 1,11 g |
- zubereitet
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Taboulé, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering