Alnatura Syltsocker 2:1, Eko, 500 g
Hemmagjort smakar bäst
26 kr
(52 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
- Fruktpålägg sylt gelé med mera
Beskrivning
Den milda sötman i Alnatura ekologiskt gelésocker passar utmärkt för hemgjort fruktpålägg, sylt, gelé och mer och ger rätt konsistens. Basen består av rörsocker och pektin. En förpackning räcker till 1 kg frukt eller 750 ml juice och innehåller tydliga instruktioner.
Tillagningsrekommendation:
- Finhacka eller mixa den förberedda frukten.
- Blanda fruktmassa, gelésocker och citronsaft och koka upp under ständig omrörning. Låt koka kraftigt i minst 3 minuter.
- Gör ett geléprov: Lägg lite av blandningen på en tallrik och låt svalna kort. Om massan stelnar är sylten klar och kan fyllas upp. Annars koka ytterligare 2-3 minuter.
- Fyll den varma sylten ända upp i rena burkar och skruva på locket. Vänd burkarna upp och ner och låt svalna.
| Artikelnr.: | MM-144913 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420136946 |
| Tillverkarnr.: | 144913 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön, P - Lupiner |
| Råd om lagring: | Återförslut förpackningen efter användning, Förvaras på en torr plats |
Ingredienser
97,4 % Rohrohrzucker[1], Geliermittel (Pektin)
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1620 / 387 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 96 g |
| varav socker | 96 g |
| Kostfiber | 1,7 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,07 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Syltsocker 2:1, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering