Alnatura Steirisk Pumpakärnolja, Eko, 100 ml
Nötig i smaken
65 kr
(650 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från Österrike
- Ekologisk kvalitet
- För sallader soppor & desserter
Beskrivning
Ekologisk steirisk pumpakärnolja har en nötig och lätt rostad smak. Den passar utmärkt till sallader och soppor och kan även användas för att förhöja desserter. Produkten i ekologisk kvalitet pressas och tappas enligt tradition i Steiermark i Österrike.
| Artikelnr.: | MM-206353 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 ml |
| EAN: | 4104420178656 |
| Tillverkarnr.: | 206353 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Pumpafröolja[1]
- aus biologischem Anbau
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 3429 / 819 kj / kcal |
| Fett | 91 g |
| varav mättade fettsyror | 16 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Steirisk Pumpakärnolja, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering