Alnatura Spirelli Spelt Ekologisk, 500 g
Spiralnudlar gjorda av speltmjöl
26 kr
(52 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för pestos
- Ekologiskt certifierad & vegansk
- Spelt från Tyskland
Beskrivning
Spirelli speltär perfekta för en sommarpastasallad eller för att variera med tomatsåser och pestos. Deras delikata spiralform absorberar såser perfekt och är underbar med olika salladsdressingar. Den ekologiska spelten från Tyskland förädlas till slutprodukt i ett schwabiskt familjeföretag. Helt veganskt och i enlighet med Biolands riktlinjer.
Koktid: 4-6 minuter i kokande saltat vatten
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1495 / 357 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 72 g |
| varav socker | 2,7 g |
| Kostfiber | 2,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Ingredienser
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Spirelli Spelt Ekologisk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering