Alnatura Solrosolja, Eko, 500 ml
Ett kulinariskt multitalang
32 kr
(64 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fröig & nötig smak
- Ekologisk kvalitet
- Kallpressad
Beskrivning
Ekologisk solrosolja från Alnatura har en fröig och nötig smak. Den är kallpressad i första pressningen och är en mångsidig ekologisk olja. Den passar till sallader, marinader och dippar samt för att förhöja olika rätter.
| Artikelnr.: | MM-112803 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4104420235922 |
| Tillverkarnr.: | 112803 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Solrosolja[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3467 / 828 kj / kcal |
| Fett | 92 g |
| varav mättade fettsyror | 10 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Solrosolja, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering