Alnatura Skogshonung, Eko, 500 g
Kan användas som pålägg eller sötningsmedel
64 kr
(128 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Kraftigt kryddig smak
- Ekologisk kvalitet
- Flytande konsistens
Passar med
Beskrivning
Alnatura ekologisk skogshonung utmärker sig med sin djupt mörka färg. Med sin kraftigt kryddiga smak är den en mångsidig ingrediens som passar både som pålägg och för att söta drycker och rätter. Den kan även användas i salladsdressingar.
| Artikelnr.: | MM-136029 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420024526 |
| Tillverkarnr.: | 136029 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Waldhonig[1]
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1306 / 312 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 78 g |
| varav socker | 78 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Skogshonung, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering