Alnatura Sélection Bär Chokladdragerade, Eko, 85 g
Bärnjutning hela året
48 kr
(565 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Utsökt fruktig
- Ekologisk kvalitet
- Chokladdoppad
Beskrivning
I denna ekologiska sélection bär kombineras frystorkade ekologiska hallon och blåbär med fin mjölk- och yoghurtchoklad. Resultatet är en fruktig och chokladig smakupplevelse. Bären passar perfekt som snacks men även som dekorativ topping på cupcakes eller tårtor.
| Artikelnr.: | MM-135181 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4104420055629 |
| Tillverkarnr.: | 135181 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
60 % Weiße Joghurtschokolade[1] (Kakaosmör[1], Rohrohrzucker[1], Magermilchjoghurtpulver[1], Mjölkpulver[1]), 30 % Mjölkchoklad[1] (Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[1], Kakaomassa[1]), 6 % Frystorkade hallon[1], 3 % Frystorkade blåbär[1], Överdrag (Gummi Arabicum[1])
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2332 / 557 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 23 g |
| Kolhydrater | 46 g |
| varav socker | 45 g |
| Kostfiber | 3,6 g |
| Protein | 8,3 g |
| Salt | 0,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Sélection Bär Chokladdragerade, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering