Alnatura Russin, Eko, 500 g
Klassiker bland torkad frukt
55 kr
(110 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Söt & aromatisk
- Ekologisk kvalitet
- Osulfiterad
Beskrivning
Ekologiska russin från Alnatura imponerar med sin söta och aromatiska smak. De är torkade och osulfiterade. Russinen passar utmärkt i müsli, bakverk och desserter. De ger även kött- och salladsrätter en extra smakdimension.
| Artikelnr.: | MM-125166 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420024762 |
| Tillverkarnr.: | 125166 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1369 / 327 kj / kcal |
| Fett | 1,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 73 g |
| varav socker | 68 g |
| Kostfiber | 3,9 g |
| Protein | 2,7 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Russin, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering