Alnatura Röda Linser Spirelli, Eko, 250 g
Pasta av mjöl från röda linser
24 kr
(96 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Snabb koktid
- Vegansk
- Glutenfri
Beskrivning
Ekologisk röd lins spirelli från Alnatura tillverkas av mjöl från röda linser. Pastan är mångsidig och passar lika bra i sallader och grytor som som tillbehör.
Tillagning:
Lägg i hett, ej kokande saltat vatten och låt sjuda på låg värme i 6-7 minuter.
| Artikelnr.: | MM-207870 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420221536 |
| Tillverkarnr.: | 207870 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri |
| Spår av: | C - ägg, F - Sojabönor |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
Linsenmehl
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1436 / 343 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 56 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 5,9 g |
| Protein | 23 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Röda Linser Spirelli, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering