Alnatura Proteinbröd, Eko, 250 g
Skuren i praktiska skivor
22 kr
(88 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Proteinrikt rågbröd
- Ekologisk kvalitet
- Perfekt att rosta
Beskrivning
Det saftiga proteinbrödet från Alnatura bakas på rågfullkornsmjöl, veteprotein, linfrön och sojamjöl. Det proteinrika brödet är skivat i praktiska skivor. Det passar perfekt att rosta och kan avnjutas med valfria pålägg.
| Artikelnr.: | MM-200337 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 g |
| EAN: | 4104420230866 |
| Tillverkarnr.: | 200337 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1038 / 248 kj / kcal |
| Fett | 10 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 14 g |
| varav socker | 1,7 g |
| Kostfiber | 11 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Proteinbröd, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering