Alnatura Potatismos med Rostad Lök, Eko, 49,50 g
Perfekt när tiden är knapp
14 kr
(283 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Häll över kokande vatten
- Ekologisk kvalitet
- I praktisk påse
Beskrivning
Alnatura ekologiskt potatismos med rostad lök passar perfekt när det ska gå snabbt. Torrmixen med en kryddig och balanserad smak tillreds enkelt med kokande vatten och är klar på två minuter.
| Artikelnr.: | MM-201320 |
|---|---|
| Innehåll: | 49,50 g |
| EAN: | 4104420208506 |
| Tillverkarnr.: | 201320 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, F - Sojabönor, L - Selleri, M - Senap |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
68 % Potatisflingor[1], Mjölkpulver[1], 6,5 % Röstzwiebeln[1], Meersalz, Solrosolja[1], Karottensaftkonzentrat[1], Lökpulver[1], Örter[1] (Gräslök[1], Liebstöckelblätter[1]), Gewürze[1] (Macis[1], Libbstickarot[1], Kurkuma (Curcuma longa)[1], Fenchelsamen[1]), Kürbis[1], vitlök[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g[1] |
|---|---|
| Energi | 306 / 73 kj / kcal |
| Fett | 1,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,6 g |
| Kolhydrater | 12 g |
| varav socker | 2,2 g |
| Kostfiber | 1,4 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 0,67 g |
- zubereitet
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Potatismos med Rostad Lök, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering